monety nie tylko bito na cześć panujących cesarzy. nie tylko oni pojawiali się na awersach. bardzo szybko bo już za czasów Tyberiusza wprowadzono taki zwyczaj podkreślania wielkości swojego poprzednika. co prawda Oktawian także bił monety z podobizną Cezara ale z uwagi braku takich monet w moich zbiorach muszę zacząć od asa wybitego na początku panowania drugiego cesarza:
as Tyberiusza na cześć Oktawiana Augusta
as na cześć Oktawiana Augusta 22-23 r. n.e.
następne dwie monety muszę przyznać że to te same asy. przedstawiam je ponieważ niestety i dla nich czas nie był łaskawy obydwie świetnie się jednak uzupełniają gdyż gdyby można by je połączyć w jedną monetę stworzylibyśmy piękną monetę. jedna ma bardziej starty lewy brzeg a druga prawy. asy zostały wybite w latach 22-23 n.e. na awersie widnieje profil Oktawiana zwrócony w lewo wokół niego jak na poprzedniej monecie napis DIVVSAVGVSTVSPATER. na pierwszym zdjęciu widać dość dokładnie napis "PATER". głowa cesarza znów opatrzona solarną koroną. bardzo ciekawy rewers. widzimy tam zamknięty grobowiec poniżej podpis PROVIDENT. jest to symbol spokoju po śmierci. słowo provident powinniśmy tłumaczyć tka jak byśmy dziś życzyli spokojnego odpoczynku po śmierci. dosłownie provident znaczy "przechowywać".
as na cześć Oktawiana Augusta 22-23 r. n.e.
jak widać na kolejnym zdjęciu to ta sama moneta. tutaj lepiej zachowana prawa strona rewersu. widać fragmenty napisu "DIVV" "AVGVST". na rewersie pięknie widoczna zamknięta brama grobowca. zapewne są to drzwi do Mauzoleum Augusta gdzie zostały złożone doczesne szczątki cesarza.
to nie koniec asów bitych na cześć zmarłych przodków. już przy następnej notce as szalonego Kaliguli wybity na cześć swojego dziadka - wielkiego wodza Marka Agryppe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz