poniedziałek, 21 maja 2012

Na cześć zmarłego Oktawiana

monety nie tylko bito na cześć panujących cesarzy. nie tylko oni pojawiali się na awersach. bardzo szybko bo już za czasów Tyberiusza wprowadzono taki zwyczaj podkreślania wielkości swojego poprzednika. co prawda Oktawian także bił monety z podobizną Cezara ale z uwagi braku takich monet w moich zbiorach muszę zacząć od asa wybitego na początku panowania drugiego cesarza:

as Tyberiusza na cześć Oktawiana Augusta

moneta jest w średnim stanie. ząb czasu mocno ją nadszarpnął. na awersie widzimy przebijający się przez zadrapania wizerunek Oktawiana Augusta w solarnej koronie. do dziś jest to najwyraźniejszy fragment monety. dokładnie widać zarys diademu który ma na głowie cesarz wokół napis DIVVSAVGVSTVSPATER. napis bardzo ciekawy który możemy tłumaczyć jako "Jego zmarły ojciec/cesarz". Oktawian co prawda otrzymał tytuł Pater patriae (Ojciec ojczyzny), ale napis na monecie możemy także interpretować inaczej gdyż Tyberiusz został usynowiony przez Oktawiana. rewers opatrzony jest dużymi literami SC (Senatus Consulto - z woli senatu jeśli ktoś by zapomniał) w środku kobieta trzymająca berło. podobny rewers jak przy poprzednim wpisie i jednym z monet Tyberiusza.niestety nie wiem w którym roku wybito monetę. nie podają tego żadne źródła.

as na cześć Oktawiana Augusta 22-23 r. n.e.

następne dwie monety muszę przyznać że to te same asy.  przedstawiam je ponieważ niestety i dla nich czas nie był łaskawy obydwie świetnie się jednak uzupełniają gdyż gdyby można by je połączyć w jedną monetę  stworzylibyśmy piękną monetę. jedna ma bardziej starty lewy brzeg a druga prawy. asy zostały wybite w latach 22-23 n.e. na awersie widnieje profil Oktawiana zwrócony w lewo wokół niego jak na poprzedniej monecie napis DIVVSAVGVSTVSPATER. na pierwszym zdjęciu widać dość dokładnie napis "PATER". głowa cesarza znów opatrzona solarną koroną. bardzo ciekawy rewers. widzimy tam zamknięty grobowiec poniżej podpis PROVIDENT. jest to symbol spokoju po śmierci. słowo provident powinniśmy tłumaczyć tka jak byśmy dziś życzyli spokojnego odpoczynku po śmierci. dosłownie provident znaczy "przechowywać".  

as na cześć Oktawiana Augusta 22-23 r. n.e.

jak widać na kolejnym zdjęciu to ta sama moneta. tutaj lepiej zachowana prawa strona rewersu. widać fragmenty napisu "DIVV" "AVGVST". na rewersie pięknie widoczna zamknięta brama grobowca. zapewne są to drzwi do Mauzoleum Augusta gdzie zostały złożone doczesne szczątki cesarza.

to nie koniec asów bitych na cześć zmarłych przodków. już przy następnej notce as szalonego Kaliguli wybity na cześć swojego dziadka - wielkiego wodza Marka Agryppe. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz