sobota, 3 listopada 2012

Oktawian August wraz z... Juliuszem Cezarem

dzisiaj coś ekstra - dziś moneta z mentorem tego bloga! co prawda przystopuję na chwilę bo jest to dość mało wyraźna moneta lecz nie zmienia faktu kto na rewersie został uwieczniony. otóż proszę Państwa oto przedstawiam teraz monetę jakoby nie rzymską. no właśnie nie rzymska a jednak rzymska. nie została wybita w Tessalonikach (dziś Saloniki) w Macedonii. na awersie widzimy młodziutkiego Oktawiana Augusta:

trudno było mi trochę zrobić zdjęcie gdyż monetka jest bardzo mała. jedynie 18mm szerokości przy zaledwie 3gr wagi. na awersie dość dobrze widoczny profil przyszłego władcy. moneta wybita prawdopodobnie w 38 r. p.n.e. wg mnie jest najbardziej zbliżona do tej opisanej w katalogach jako RPC 5421. na rewersie za to nasz dzisiejszy najważniejszy gość:
niestety nie jest dość widoczny. widać jednak że jest to osoba trochę starsza niż postać na odwrocie monety. wokół boskiego Juliusza widać fragment napisu. są to litery alfabetu greckiego szkoda że nie mogę zaprezentować Wam lepszej jakości monety. jednakże podekscytowanie tym że jest to Juliusz Cezar. możemy prawie spojrzeć w twarz wielkiemu wodzowi. ale i tak niedługo będę miał dla was coś ekstra jeśli mi się uda wszystko doprowadzić do pomyślnego końca. i jeszcze jedno dla zasady Juliusz Cezar wprost z opasłych zasobów Luwru:
i na dobry sen jeszcze raz Juliusz Cezar ze swoim adoptowanym synem Oktawianem Augustem:


1 komentarz:

  1. Ile jest warta taka moneta? prosze o informacje na w_afer@o2.pl

    OdpowiedzUsuń