środa, 28 listopada 2012

i Ty Brutusie przeciwko mnie



przeglądając zakamarki internetu wpadłem na jednej ze stron poświęconej gadżetom na taki stojak na noże kuchenne:





ja bym zrobił dodatkową opcję polegającą na tym że gdy wkładamy nóż Cezar mówi "i Ty Brutusie przeciwko mnie"

ps: poproszę taki na gwiazdkę :)


środa, 21 listopada 2012

Antoninus Pius - spójrz w oczy cesarzowi

po krótkiej przerwie spowodowanej chwilowym brakiem internetu powracam do bloga. i to z przytupem! chcę Wam zaprezentować bardzo ciekawą i ładną monetę która jednak odbiega od standardów tego bloga ponieważ będzie to denar. równocześnie przenosimy się o krok dalej jeśli chodzi o władców. dzisiaj zaczniemy pierwszą część prezentacji monet adoptowanego syna Hadriana. i oto w tej części będziemy podziwiać okaz wybity nie przez senat lecz przez samego cesarza. ów cesarz rządził bardzo długo bo jego rządy liczymy od 138 roku aż po 161. a mowa oczywiście o Antoninusie Piusie (ale jakoś tak dziwnie odmienia się po polsku to imię).

Antoninus Pius


denar którym się dzisiaj zajmiemy został wybity mniej więcej w latach 157-158. dość mizernie prezentuje się na tle asów czy sestercji jeśli chodzi o wagę i wielkość. jedyne 16 mm szerokości i 3.1 gr ciężaru. ma bardzo gładką fakturę. dzięki kruszcowi z którego został wybity ząb czasu nie naruszył go za mocno. delikatne pęknięcia na brzegach i właściwie tylko niewielkie przetarcia napisów wokół odbierają mu "punkty" by nie powiedzieć że jest zachowany w stanie idealnym.

denar Antoninus Pius 157-158 r.
 
 
na awersie widzimy świetnie zachowany profil władcy. mocno zarysowane oko pozwala wręcz wtopić się w głąb duszy cesarza. na głowie widzimy koronę z liści laurowych, a za szyją tasiemki od jej wiązania. znów na pewno ktoś to zauważył że kolejny brodaty cesarz. lekko przetarty ale widoczny zarost na twarzy Antoninusa. po lewej stronie dobrze widoczne imię władcy - niestety dalszej części sami nie odczytamy i tutaj przychodzi z pomocą katalog - ANTONINVSAVGPIVSPPIMPI. na rewersie Annona personifikacja żniw zbożowych. w okół niej oczywiście atrybuty które pomagają nam ją rozpoznać - po lewej snopki siana a w dłoni trzyma narzędzia rolnicze. wokół niej napis TRPOTXXICOSIII. do dziś wprawne oko zauważy fragmenty tego napisu.
 

 


 
jeszcze rzut oka prosto w łagodne spojrzenie władcy. jakież ono inne od takich srogich spojrzeń jak np Marka Agryppy (as z Markiem Agryppą) czy chociaż Trajana (as z Trajanem). w ogóle coś mi ostatnie aparat szwankuje i robi jakieś takie zamglone zdjęcia - muszę pomyśleć nad jakimś nowym sprzętem. w ogóle myślę nad nowym konkursem... czy ktoś byłby zainteresowany?




czwartek, 8 listopada 2012

potężna sestercja Hadriana



znów wracamy do Hadriana. wykorzystując ostatnią zasadę po asie przychodzi czas na sestercję. przyjrzymy się bardzo okazałej gabarytowo monecie. a to dlatego gdyż jej średnica wynosi 32mm a waga to aż 26,2 gr. na awersie widzimy duże popiersie władcy wokół niewidoczny już dzisiaj napis HADRIANVSAVGCOSIIIP. na awersie i później na rewersie widzimy dość mocno zarysowaną szczelinę. 

sestercja Hadriana 134-138 r.


moneta została wybita między 134 a 138 rokiem. na rewersie widzimy lekko zarysowaną postać Felicitas - personifikację szczęścia i pomyślności. trzyma w jednej ręce kaduceusza a w drugiej róg obfitości. co prawda trzeba przyznać że nie jest najlepszej jakości. ledwo zarysowana postać wyłania się na monecie. widzimy jej zgrabną sylwetkę i uniesioną prawą rękę. co sprawniejsze oko zauważy po lewej stronie literę S. jednak nie jesteśmy w stanie odczytać napisu wokół. i tutaj znów przychodzi nam z pomocą katalog który podpowiada: FELICTASAVG. i jeszcze raz rzut oka na zbliżenie twarzy cesarza:






dziękuję za uwagę i zapraszam już na następne posty...

sobota, 3 listopada 2012

Oktawian August wraz z... Juliuszem Cezarem

dzisiaj coś ekstra - dziś moneta z mentorem tego bloga! co prawda przystopuję na chwilę bo jest to dość mało wyraźna moneta lecz nie zmienia faktu kto na rewersie został uwieczniony. otóż proszę Państwa oto przedstawiam teraz monetę jakoby nie rzymską. no właśnie nie rzymska a jednak rzymska. nie została wybita w Tessalonikach (dziś Saloniki) w Macedonii. na awersie widzimy młodziutkiego Oktawiana Augusta:





trudno było mi trochę zrobić zdjęcie gdyż monetka jest bardzo mała. jedynie 18mm szerokości przy zaledwie 3gr wagi. na awersie dość dobrze widoczny profil przyszłego władcy. moneta wybita prawdopodobnie w 38 r. p.n.e. wg mnie jest najbardziej zbliżona do tej opisanej w katalogach jako RPC 5421. na rewersie za to nasz dzisiejszy najważniejszy gość:




niestety nie jest dość widoczny. widać jednak że jest to osoba trochę starsza niż postać na odwrocie monety. wokół boskiego Juliusza widać fragment napisu. są to litery alfabetu greckiego szkoda że nie mogę zaprezentować Wam lepszej jakości monety. jednakże podekscytowanie tym że jest to Juliusz Cezar. możemy prawie spojrzeć w twarz wielkiemu wodzowi. ale i tak niedługo będę miał dla was coś ekstra jeśli mi się uda wszystko doprowadzić do pomyślnego końca. i jeszcze jedno dla zasady Juliusz Cezar wprost z opasłych zasobów Luwru:




i na dobry sen jeszcze raz Juliusz Cezar ze swoim adoptowanym synem Oktawianem Augustem: