środa, 5 grudnia 2012

Atoninus Pius cz. 2 - as

no i z zasadą którą potwierdza nazwa bloga dziś nadszedł czas na asa. pozostajemy przy panowaniu Antoninusa Piusa. wydaje się że moneta którą teraz się zajmę to jedna z pierwszych które zostały wybite podczas panowania tego władcy. jest nim dość nieźle zachowany okaz numizmatyczny:


na awersie widzimy profil władcy. bardzo podobny, a wręcz identyczny z tym który mieliśmy okazję podziwiać na denarze który ostatnio przedstawiałem. wokół cesarza napis: "IMPTAELCAESHADRANTONINVSAVGPIVS" dzisiaj dość wyraźnie widać napis "AVGPIUS".

 na rewersie boginię Fortunę. była ona odpowiedzialna za ludzki los. najczęściej przedstawiana z rogiem obfitości co i tutaj możemy zaobserwować. prawą dłoń ma położoną na sterze, co niestety dziś jest prawie niewidoczne. ząb czasu w tym miejscu oddziaływał chyba najbardziej. wokół niej niewidoczny już dziś napis: "PMTRPOTCOSI" i widoczna dziś litera C - oczywiście od skrótu SC. 

waga monety to 7.4 gr i 26 mm szerokości co jest dość znaczącym wyznacznikiem wśród asów. zapomniałem jeszcze dodać że monetę ów wybito w 139 roku w mennicy mieszczącej się w samym Rzymie. i by znów uzmysłowić sobie genialne oddanie postaci cesarza porównanie samego rewersu z popiersiem Antoninusa:
czyż nie podobni? :)

1 komentarz: