czwartek, 24 stycznia 2013

Hadrian i Salus i... Kaczmarski

po kilku perypetiach znów wracam na łono bloga. tym razem cofniemy się w czasie i będziemy trochę skakać. odchodzę od zasady kolejnych cesarzy bo mam tyle monet na które czekam by opisać że aż strach. a więc zaczynając:


jak na załączonym zdjęciu widzimy dzisiaj zajmę się ponownie Hadrianem. nie wiem czemu ale mam chyba najwięcej monet z tym cesarzem. dzisiaj chcę zaprezentować ciekawego i ładnego asa. moneta wybita między 125 a 128 rokiem. na awersie widzimy charakterystyczną twarz Hadriana. bardzo ładnie zachowanie numizmatyku powoduje mój zachwyt nią proszę się dobrze przyjrzeć a zobaczymy że cesarz ma na głowie wieniec laurowy. niestety imię cesarza niewidoczne zaś tytuł AVGVSTVS rozpoznawalne do dziś:

as Hadriana 125-128 r.na rewersie chcąc wręcz napisać że oczywiście Salus personifikacja zdrowia i szczęścia. gdy wytężymy wzrok dojrzymy węża który oplótł się wokół prawej ręki bogini. lewa dłoń wysunięta do przodu i karmi gada. wokół napis COSIII i oczywiście jakie litery wybite na dwóch krańcach monety? oczywiście SC.


ps: chciałbym zakończyć muzycznie - polecam serdecznie nie tylko ten utwór ale też całą twórczość Jacka Kaczmarskiego (ja pasjonuję się nim od 2 klasy podstawówki ucząc się słuchając na pamięc płyty "Live"):

4 komentarze:

  1. Bardzo cieakwy blog. Pozazdrościć pasji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Racja, niesamowite :D to było coś nad czym można się zachwycać :D http://abella-anderson.pl/ ale ona jest piękna, tak cudownej aktorki już dawno nie widziałem !

    OdpowiedzUsuń
  3. Muszę przyznać, że taki as jak tutaj jest zaprezentowany to marzenie każdego numizmatyka. Oczywiście sama numizmatyka http://www.skarbnicakrajowa.pl/numizmatyka nie skupia się na zbieraniu tylko i wyłącznie samych starych monet, ale również takich rzeczy jak medale czy banknoty.

    OdpowiedzUsuń